Opublikowany przez: Kasia P. 2017-06-08 14:25:54
Autor zdjęcia/źródło: freepik.com
W tym tygodniu przyjęto projekt, który ma niechciane sytuacje dotyczące programu Rodzina 500 plus. Najważniejsze zasady pozostają takie same jak do tej pory >> Zmiany jakie zapisano dotyczą rodziców samotnie wychowujących dziecko. W tym przypadku deklarujący samotne wychowywanie dziecka, będzie musiał ustalić od drugiego rodzica alimenty oraz złożyć w gminie odpowiednie wyjaśnienia, jeśli pojawią się wątpliwości co do spełnienia warunku zamieszkiwania. Jak napisano w komunikacie:
Zgodnie z konstytucyjną zasadą pomocniczości, świadczenie wychowawcze na dziecko powinno być przyznawane osobie samotnie wychowującej dziecko, dopiero po wyczerpaniu możliwości dochodzenia świadczeń alimentacyjnych od drugiego rodzica, chyba że jest to niemożliwe z przyczyn obiektywnych, np. gdy drugi z rodziców nie żyje lub ojciec dziecka jest nieznany
Celem nowego projektu jest także zapobieganie dopasowywania (zaniżania) wykazywanego dochodu do kryterium, które uprawnia do otrzymywania świadczenia na pierwsze dziecko. Zdarza się bowiem, że pracownicy rozwiązują umowę z pracodawcą, a następnie ją nawiązują już na innych warunkach. Nowy projekt zakłada, że w takich sytuacjach nie będą one traktowane jako utrata dochodu, jeśli nawiązanie współpracy nastąpi przed upływem trzech miesięcy.
Nowe przepisy wejdą w życie od 1-go sierpnia 2018 r.
Natomiast jeszcze w tym roku rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. Oznacza to, że rodzice do tej pory otrzymujący świadczenie i chcący utrzymać jego ciągłość lub chcący dołączyć do programu "Rodzina 500+" muszą złożyć nowe wnioski.
Program „Rodzina 500 plus” ma już ponad rok. Pierwszy okres świadczenia tego programu obowiązuje od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2017 r.
Aby utrzymać ciągłość tego świadczenia lub dołączyć do programu należy złożyć nowy wniosek. Świadczenie będzie przyznane na okres od 1 października br. do 30 września 2018 r., czyli dokładnie na rok.
Jednak, aby otrzymać je na czas najlepiej wniosek złożyć już 1 sierpnia. Wtedy mamy zagwarantowane wypłacenie świadczenia za październik do dnia 31 października. Każdorazowe późniejsze złożenie wniosku przesuwa nam wypłatę świadczenia na kolejny miesiąc (np. wniosek złożony we wrześniu = wypłata do 30 listopada, wniosek złożony w październiku = wypłata 31 grudnia).
Pamiętaj, że jeśli wniosek złożysz nie później niż do 31 października świadczenie zostanie wypłacone do końca grudnia za 3 miesiące wstecz (październik, listopad i grudzień). Jednak jeśli wniosek zostanie złożony później, świadczenie będzie wypłacone bez wyrównania za minione miesiące.
Razem z wnioskiem „Rodzina 500 plus” możesz również złożyć wnioski o przyznanie świadczenia rodzinnego, wychowawczego oraz alimentacyjnego.
Co myślicie o zmianach? Co sami zmienilibyście w tym programie? Jak go oceniacie?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Monika Faruga 2017.08.01 09:57
Znam Panie które mają 3 dzieci i są samotnym matkami Ale mieszkają wraz ojcami tych dzieci. Zachowują się jak normalne małżeństwo. Kobieta zawsze zapytana o ojca odpowiada ze jest samotna matka a z ojcem nie utrzymuje żadnego kontaktu a z nim mieszka i razem są widywabi wszędzie. Pobiera z opieki zasilku i nie ma alimentów przyznanych na dzieci. I ostatnio jak z nią rozmawiałam powiedziała ze to są kpiny ze musi oskarżać o alimenty swojego partnera. I ze on tym samym straci wiarygodność w oczach pracodawcy i w bankach. A ona przez takie głupie wymysły straci 500+ i ze nie zamierza iść do pracy za grosze. Dla mnie to jest dziwne. Nie lepiej byłoby pobrać się z ojcem dzieci jak już mieszkają ze sobą od 13lat? I dostać te 500+ na dwójkę niz zasuegac alimenty bez sensu?
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.